Perlei - Portal Kobiet Szczęśliwych.
 
 
 
Dział: książki
rozmiar czcionki:  A A A

Piekło obiecane

2010-05-04 16:00:00
„Piekło obiecane” – Elsa Drucaroff
wydawnictwo: DodoEditor, Kraków 2010

„Trzeba ujrzeć nędzę żydowskich miasteczek w Polsce, aby zrozumieć, że podróż do Buenos Aires nie jest taka straszna”
(słowa pewnego rabina, 1899) cytat z książki Donny J. Guy „Sex and Danger in Buenos Aires”

Jednym z najważniejszych tematów tabu dla społeczności żydowskiej, której przodkowie wyemigrowali do Argentyny w pierwszej połowie XX wieku, był do niedawna temat prostytucji Polek żydowskiego pochodzenia. Ubogim dziewczętom z tradycyjnych rodzin obiecywano dobre małżeństwa w dalekim kraju, zaś po przybyciu do Argentyny zabierano im dokumenty, zamykano w domach publicznych i zmuszano do pracy, która była poniżej ich godności. Proceder znany był społeczności żydowskiej, jednak otaczany milczeniem. Sutenerów i same prostytutki spotykał ostracyzm – wykluczano ich z synagog i odmawiano pochówku na wspólnym cmentarzu. Do dziś istnieją w Argentynie zaniedbane cmentarze, gdzie chowało się wyłącznie Żydów zajmujących się prostytucją.

Elsa Drucaroff, argentyńska pisarka i dziennikarka pochodzenia żydowskiego, w powieści „Piekło obiecane” opisuje losy Diny, młodziutkiej Żydówki z polskiego sztetla, która po skandalu (została zgwałcona przez polskiego kolegę) emigruje do Buenos Aires jako żona bogatego sutenera, nie znając, rzecz jasna, profesji męża. W mieście zamknięta zostaje w niewielkim domu razem z inną Żydówką, Różą. Opiekuje się nimi Bronia, była prostytutka, kochanka męża Diny. Dina szybko akceptuje rodzaj pracy, który ma wykonywać. Dziewczętom nie wolno wychodzić na ulicę, w dodatku okiennice permanentnie zamknięte są na kłódkę, więc jedynymi okazjami, kiedy widzą one miasto, w którym mieszkają, są wizyty u lekarza i okazjonalne zakupy. Dina jednak zachwycona jest dobrobytem: nareszcie nie bywa głodna, ma dostęp do bieżącej wody, może nawet od czasu do czasu wysłać pieniądze rodzicom czy kupić sobie biżuterię, którą traktuje jako inwestycję. Klientów ma wielu, gdyż jest dobra w tym, co robi. Dzięki miłemu dziennikarzowi, zwanemu Szaleńcem, wykupującemu zawsze pół godziny (maksimum, ile klient może spędzić na raz z prostytutką) Dina zaczyna uczyć się hiszpańskiego. Zakochuje się z wzajemnością w innym kliencie, przystojnym Vittorio. To Vittorio uczy ją, jak otwierać kłódkę okiennic i wyglądać na ulicę, to z nim planuje później swoją ucieczkę. A Dina ucieka nie tylko przed swoją pracą jako taką, ale także przed brutalnym klientem, jakim jest szanowany w społeczeństwie sędzia Tolosa, znajdujący niebywałą przyjemność w torturach, po których Dina przez długi czas nie może dojść do siebie.

Autorka nakreśla tło historyczne i społeczne tamtych lat, zarówno polskiego sztetla jak i Buenos Aires. W rozmowie, opublikowanej w książce zaraz po przedmowie, wyjaśnia, z jakich źródeł korzystała, szukając informacji i sprawia wrażenie osoby o bogatej wiedzy odnośnie zjawiska prostytucji polskich Żydówek w Argentynie i organizacji Zwi Migdal, zajmującej się handlem kobietami. Niespecjalnie jednak udało się Drucaroff stworzyć wiarygodne postaci. Mimo iż zarówno Dina, jak i Vittorio czy Szaleniec przechodzą pewnego rodzaju przemianę w miarę rozwoju akcji, do końca pozostają płaskimi, jednowymiarowymi bohaterami. Porównań Diny do Kopciuszka nie sposób uniknąć i w pewnym momencie zaczęło mnie drażnić, gdy autorka co kilka stron pisała o „spuchniętych od płaczu oczach” Diny. Los prostytutek żydowskich ma zapewne wzbudzić żywe emocje, jednak ja widziałam w bohaterkach jedynie manekiny w przezroczystych peniuarach, którym brak prawdziwych, ludzkich, nieprzerysowanych uczuć. Mimo iż Drucaroff pisze o ich emocjach, powieść czyta się jak bajkę, która musi się dobrze skończyć. Drucaroff darzy swoich bohaterów dużą sympatią i chce dla nich jak najlepiej, ale powieści nie wychodzi to na dobre. Na plus należy zaznaczyć, że w żadnym momencie autorka nie ocenia bohaterów, a stara się wykazać skomplikowane często motywy postępowania danej postaci i złożoność reakcji, jakich czytelnik jest świadkiem. Autorka nie widzi świata jako czarno-białej mozaiki, przedstawia przede wszystkim wszelkie odcienie szarości. Jednocześnie odniosłam wrażenie, jakby wyjaśniała czytelnikom, iż są sytuacje, w których do wyboru jest tylko mniejsze lub większe zło, w których człowiek zdaje sobie sprawę, iż musi wyrządzić krzywdę drugiej osobie, ale nie ma alternatyw. Matka głównej bohaterki niekiedy oznajmiała jej, będąc niezadowolona z jej zachowania: „Skończysz w Buenos Aires!”. Dina już w Argentynie zastanawiała się więc, czy rodzice wydając ją szybko za mąż za bogatego Żyda z Argentyny wiedzieli, co los szykuje dla ich córki, ale wybrali to niż bycie szykanowanymi na każdym kroku z powodu skandalu, w jaki zamieszana była Dina w sztetlu. Ze stron powieści przebija myśl, by nie oceniać ludzi i ich postępowania, gdyż nie jesteśmy w stanie nigdy wiedzieć, czym ich działanie jest podyktowane. „Piekło obiecane” stanowi ciekawą opowieść o losach części diaspory żydowskiej w Argentynie, pogardzanej i spychanej na margines. Rozprawia się z tematem, który do niedawna otoczony był tajemnicą i mimo iż to fikcja literacka, jest ważnym elementem w historii społeczności żydowskiej.

Kamila Kunda
autorka bloga: "Chihiro o świecie"


Zdjęcie książki: www.dodoeditor.pl


Mamy egzemplarz tej książki dla Czytelniczki,  która jako pierwsza przyśle maila na adres:

redakcja@perlei.pl


Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz     Drukuj artykuł Drukuj
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Piekło obiecane
„Trzeba ujrzeć nędzę żydowskich miasteczek w Polsce, aby zrozumieć, że podróż do Buenos Aires nie jest taka straszna” ....
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
jest mały szczegół - to ich rodacy tego samego wyznania i pochodzenia zgotowali tym Żydowskim kobietom taki los
Anonim 2011-02-02 00:13:12
Chciałam tylko powiedzieć, że maila wysłałam, a dziś otrzymałam książkę! To działa:) DZIĘKUJĘ!
monika 2010-05-27 13:30:01
Twoja recenzja Chihiro potwierdza przeczytane u Padmy stwierdzenie, że blogi o książkach to zło, bo choć Perlei nie jest tylko blogiem o książkach to również można przeczytać TU recenzję - taką jak Twoja, która powiększy listę książek koniecznych do nabycia! Dopisuję Piekło obiecane:)
monika 2010-05-13 14:34:55

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Kolejne artykuły
Lektury jesień-zima Lektury jesień-zima
2014-01-19 17:30:00
Taka pogoda za oknem to dobry pretekst, aby zaszyć się gdzieś w kącie pod ciepłym kocem z książką.
» czytaj artykuł
Co robić? Jak żyć? Czyli PORADNIK najlepszy przyjaciel współczesnej kobiety. Co robić? Jak żyć? Czyli PORADNIK najlepszy przyjaciel współczesnej kobiety.
2013-11-26 15:00:00
Poradniki to chyba najczęściej czytane książki (same pewnie wybieracie je na prezent gwiazdkowy, a może często takie prezenty dostajecie?). Czego w nich szukamy: przepisu na życie? Podpowiedzi? Inspiracji? Potwierdzenia podjętych decyzji?
» czytaj artykuł
Lektury lato 2013 Lektury lato 2013
2013-08-09 00:00:00
Lato to taka przyjemna, lekka pora. Wakacje, urlop to idealny moment na totalny relaks, oddanie się przyjemnościom (na które w ciągu roku czasu nie starcza) i naładowanie akumulatorów, aby wejść w następny rok z nowymi siłami. Błogie lenistwo nad wodą z książką w ręku, to mój sposób na zresetowanie się.
» czytaj artykuł
Targi Książki Kulinarnej Targi Książki Kulinarnej
2013-07-20 12:30:00
19-21 lipca w godz. 10-20 - Zielony Jazdów, dziedziniec Zamku Ujazdowskiego i Qchnia Artystyczna. Szczegóły na stronie www.qchnia.pl, wstęp wolny
» czytaj artykuł
ZEMSTA też UBIERA SIĘ U PRADY. ZEMSTA też UBIERA SIĘ U PRADY.
2013-05-24 16:00:00
Tytuł oryginału: REVENGE WEARS PRADA: THE DEVIL RETURNS. Czyli, Diabeł powróci?
» czytaj artykuł
Nielegalne związki - recenzja Nielegalne związki - recenzja
2010-08-27 00:00:00
Grażyna Plebanek w swoich wcześniejszych powieściach pisała o kobietach, w „Nielegalnych związkach”, niby jest tak samo z jedną zasadniczą różnicą: o kobietach widzianych oczami mężczyzny. Powieść ta zaliczana jest do literatury erotycznej, wciąż niezbyt popularnej w Polsce.
» czytaj artykuł
NIELEGALNE ZWIĄZKI Grażyny Plebanek NIELEGALNE ZWIĄZKI Grażyny Plebanek
2010-08-19 21:00:00
„Nielegalne związki” to zaskakująca powieść, której autorką jest Grażyna Plebanek, już sam jej tytuł kusi, aby dowiedzieć się co kryje się na stronach książki. Pomimo, że autorka nie chciała pisać o miłości, robi to z doskonałą obrazowością umiejętnie pokazując prawdziwe życie.
» czytaj artykuł
Żona Adama Żona Adama
2010-08-06 00:00:00
Czytając książkę Moniki Rakusy „Żona Adama”, bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie, kto jest jej głównym bohaterem? Łatwiej i sprawiedliwiej jest wskazać ich kilku, czyli tytułowego Adama i dwie jego żony. Powieść rozpoczyna się dramatyczną śmiercią Adama, który ginie wpadając pod tramwaj, jednak wbrew pozorom to nie koniec jego osoby w tej książce.
» czytaj artykuł
Monika Rakusa „Żona Adama” Monika Rakusa „Żona Adama”
2010-07-26 22:00:00
Kolejna książka ze Złotej kolekcji Jacobs Cronat Gold to „Żona Adama”, doskonale pokazująca życie dwóch żon jednego męża, po jego śmierci. Rita i Anna, to główne bohaterki, książki Moniki Rakusy, która doskonale pokazuje walkę kobiet o własne szczęście.
» czytaj artykuł
Europejka Europejka
2010-07-06 00:00:00
„Europejka” to kolejna z propozycji Złotej Kolekcji Jacobs Cronat Gold. Jest to książka, którą powinno czytać się na spokojnie, nie w wyścigu „oby tylko do ostatniej strony”.
» czytaj artykuł
Współpraca   Kontakt   Reklama
Copyright © 2024 Perlei. Wszelkie prawa zastrzeżone.
L77Strony internetowe