Perlei - Portal Kobiet Szczęśliwych.
 
 
 
Dział: książki
rozmiar czcionki:  A A A

Kieszonkowy atlas kobiet

2009-10-27 22:00:00
Autor: Sylwia Chutnik
Tytuł: „Kieszonkowy atlas kobiet”
Wydawnictwo: Korporacja Ha!art, Kraków 2009

Kieszonkowy atlas kobiet czyta się jednym tchem. Jest to powieść niepozbawiona wad,
ale za to prawdziwa aż do bólu. Taką literaturę bardzo sobie cenię.

Książka składa się z czterech opowiadań. Łączy je miejsce zamieszkania bohaterek - stara kamienica na warszawskiej Ochocie, oraz imię, najbardziej symboliczne z polskich imion kobiecych, Maria. Jest to imię kobiety polskiej par excellance, Maryi, niebiańskiego wcielenia wszystkich uznawanych społecznie kobiecych ról. "Atlas" to książka gendrowa i czasami niestety aż nazbyt kłują w oczy modne teorie psycho- i socjologiczne, przekute w fikcję literacką. Ale trzeba to autorce wybaczyć, bo ta fikcja jest bardzo przekonywująca.

Mamy więc cztery bohaterki: menelicę Czarną Mańkę, wariatkę z opuchniętą od taniego alkoholu
twarzą, panią Marię, samotną staruszkę, której życie zatrzymało się w czasie powstania
warszawskiego, "paniopana" Mariana, kobietę
w ciele mężczyzny, i małą Marysię, dziewczynkę
ogarniętą bardzo niedziewczyńskim szałem niszczenia.
Zdecydowanie najbardziej udaną postacią jest dla mnie pan Marian. Opowiadanie mu poświęcone jest po prostu genialne, nie ma w nimjednego zbędnego słowa. Stylizowane jest na miejską gawędę - tak mogłaby opowiadać plotki o dziwnym "homo niewiadomo" sąsiadka sąsiadce. A przy tym lekkim tonie gawędy nieszczęśliwe życie pana Mariana, delikatnego faceta z przewagą cech kobiecych nad męskimi, po prostu wstrząsa i długo nie zostawia czytelnika w spokoju. Czegoś takiego jeszcze w literaturze nie było,ja przynajmniej nie czytałam.

W postaciach pani Marii i Czarnej Mańki natomiast czułam podczas lektury pewne nieprzyjemne zgrzyty. Tak jakby autorka za dużo kobiecych ról (wyróżnianych w tekście tłustym drukiem) chciała zmieścić w jednej osobie. I tak Mańka jest i pijaczką z marginesu, i handlarą, "królową bazaru", i obsesyjnie sprzątającą gospodynią domową, i "świętą wiariatką", matką wyimaginowanego dziecka, i kobietą samookaleczającą się, nienawidzącą swego ciała. Starczyło by tego na dwie postaci, a może nawet trzy. W ten sposób postać Mańki niestety odrealnia się, staje się bardziej zlepkiem tych wyróżnianych tłustym drukiem ról (Kura, Matka Gastronomiczna, Matka Klozetowa, Kobieta Bez Sensu itp.) niż postacią z krwi i kości. Podobnie pani Maria też jest trochę zbyt "wypchana" rolami (Żydówka, żołnierka, starucha z przychodni plotkująca o chorobach, Matka Boska)ale u niej to aż tak nie razi, lepiej się to poskładało i postać jest wiarygodna.

Najbardziej niepokojące jest ostatnie opowiadanie o Marysi Niszczycielce. Trudno sobie co prawda wyobrazić, żeby jedenastoletnia dziewczynka miała tak sprecyzowane poglądy
w kwestii "walki z systemem", ale w sumie postać i tak jest lekko odrealniona
(potrafi zabijać "bazyliszkowym" spojrzeniem), więc czemu nie. Czytając to opowiadanie cały czas słyszałam gdzieś w uszach echo piosenki Cool Kids of Death: "Niech wszystko spłonie Niech będzie koniec. Dokumenty, bilety wszystkie gesty i słowa, Spalę wszystko doszczętnie Potem zacznę od nowa..."
 "Atlas" to książka trafna jak mało która. Takie jesteśmy, my, polskie kobiety. Alkoholiczki, sprzątaczki, wariatki, wojowniczki, matki, kurwy, dziewice, Madonny.
Takimi nas zrobiono.


Autorka recenzji: Stefania Szostok, autorka bloga „Daleko stąd
Na zdjęciu książka "Kieszonkowy atlas kobiet"
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Drukuj artykuł Drukuj
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Kieszonkowy atlas kobiet
Recenzja debiutanckiej powieści Sylwii Chutnik
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Kolejne artykuły
Lektury jesień-zima Lektury jesień-zima
2014-01-19 17:30:00
Taka pogoda za oknem to dobry pretekst, aby zaszyć się gdzieś w kącie pod ciepłym kocem z książką.
» czytaj artykuł
Co robić? Jak żyć? Czyli PORADNIK najlepszy przyjaciel współczesnej kobiety. Co robić? Jak żyć? Czyli PORADNIK najlepszy przyjaciel współczesnej kobiety.
2013-11-26 15:00:00
Poradniki to chyba najczęściej czytane książki (same pewnie wybieracie je na prezent gwiazdkowy, a może często takie prezenty dostajecie?). Czego w nich szukamy: przepisu na życie? Podpowiedzi? Inspiracji? Potwierdzenia podjętych decyzji?
» czytaj artykuł
Lektury lato 2013 Lektury lato 2013
2013-08-09 00:00:00
Lato to taka przyjemna, lekka pora. Wakacje, urlop to idealny moment na totalny relaks, oddanie się przyjemnościom (na które w ciągu roku czasu nie starcza) i naładowanie akumulatorów, aby wejść w następny rok z nowymi siłami. Błogie lenistwo nad wodą z książką w ręku, to mój sposób na zresetowanie się.
» czytaj artykuł
Targi Książki Kulinarnej Targi Książki Kulinarnej
2013-07-20 12:30:00
19-21 lipca w godz. 10-20 - Zielony Jazdów, dziedziniec Zamku Ujazdowskiego i Qchnia Artystyczna. Szczegóły na stronie www.qchnia.pl, wstęp wolny
» czytaj artykuł
ZEMSTA też UBIERA SIĘ U PRADY. ZEMSTA też UBIERA SIĘ U PRADY.
2013-05-24 16:00:00
Tytuł oryginału: REVENGE WEARS PRADA: THE DEVIL RETURNS. Czyli, Diabeł powróci?
» czytaj artykuł
Nielegalne związki - recenzja Nielegalne związki - recenzja
2010-08-27 00:00:00
Grażyna Plebanek w swoich wcześniejszych powieściach pisała o kobietach, w „Nielegalnych związkach”, niby jest tak samo z jedną zasadniczą różnicą: o kobietach widzianych oczami mężczyzny. Powieść ta zaliczana jest do literatury erotycznej, wciąż niezbyt popularnej w Polsce.
» czytaj artykuł
NIELEGALNE ZWIĄZKI Grażyny Plebanek NIELEGALNE ZWIĄZKI Grażyny Plebanek
2010-08-19 21:00:00
„Nielegalne związki” to zaskakująca powieść, której autorką jest Grażyna Plebanek, już sam jej tytuł kusi, aby dowiedzieć się co kryje się na stronach książki. Pomimo, że autorka nie chciała pisać o miłości, robi to z doskonałą obrazowością umiejętnie pokazując prawdziwe życie.
» czytaj artykuł
Żona Adama Żona Adama
2010-08-06 00:00:00
Czytając książkę Moniki Rakusy „Żona Adama”, bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie, kto jest jej głównym bohaterem? Łatwiej i sprawiedliwiej jest wskazać ich kilku, czyli tytułowego Adama i dwie jego żony. Powieść rozpoczyna się dramatyczną śmiercią Adama, który ginie wpadając pod tramwaj, jednak wbrew pozorom to nie koniec jego osoby w tej książce.
» czytaj artykuł
Monika Rakusa „Żona Adama” Monika Rakusa „Żona Adama”
2010-07-26 22:00:00
Kolejna książka ze Złotej kolekcji Jacobs Cronat Gold to „Żona Adama”, doskonale pokazująca życie dwóch żon jednego męża, po jego śmierci. Rita i Anna, to główne bohaterki, książki Moniki Rakusy, która doskonale pokazuje walkę kobiet o własne szczęście.
» czytaj artykuł
Europejka Europejka
2010-07-06 00:00:00
„Europejka” to kolejna z propozycji Złotej Kolekcji Jacobs Cronat Gold. Jest to książka, którą powinno czytać się na spokojnie, nie w wyścigu „oby tylko do ostatniej strony”.
» czytaj artykuł
Współpraca   Kontakt   Reklama
Copyright © 2024 Perlei. Wszelkie prawa zastrzeżone.
L77Strony internetowe