Perlei - Portal Kobiet Szczęśliwych.
 
 
 
Dział: kariera
rozmiar czcionki:  A A A

WYPALENIE ZAWODOWE

2010-02-09 06:00:00
Jesteś wyczerpana fizycznie, masz częste migreny, cierpisz na bezsenność, tracisz apetyt i wagę? To tylko niektóre z symptomów, jakie mogą wskazywać na wypalenie zawodowe. Jeśli dostrzegasz je u siebie, zatrzymaj się i zrób coś zanim się wypalisz.

Ostatni rok na rynku pracy to walka ze światowym kryzysem, każdy chucha i dmucha na swoja posadę i robi, co może by jej nie stracić. Świadomość jej utraty może wpływać mobilizująco na pracownika, ale ten z kolei nie jest maszyną i wyciskanie z niego wszystkiego, co się opłaci i przyda może się skończyć wypaleniem.
Do wyżej wymienionych symptomów świadczących o tym, że być może ulegasz wypaleniu zawodowemu należy dodać kolejne: wzmożone napięcie mięśniowe, niezdolność do podejmowania decyzji, brak entuzjazmu, lęk, że z czymś się nie wyrobisz, ciągłe zabieranie pracy do domu, trudności z koncentracją, niezadowolenie z siebie.
Powinnaś się zaniepokoić, jeśli kolejny raz w miesiącu odmawiasz wyjścia na kolację z ukochanym, bo musisz zostać po godzinach w firmie. Wiecznie przekładasz wizytę u ginekologa czy dentysty, uważając, że załatwisz to w następnym miesiącu. Jeśli dostrzegasz tego typu zachowania u siebie lub u bliskich ci osób nie lekceważ tego.
O to kilka rzeczy, jakie możesz zrobić dla siebie, aby nie doszło do wypalenia zawodowego. Przede wszystkim pamiętaj o odpoczynku, zostało naukowo udowodnione, że mózg jest w stanie pracować bez przerwy tylko 90 minut. Dlatego rób sobie nawet krótkie przerwy, a sama zauważysz, że praca będzie przyjemniejsza. Dodatkowo zapisz w kalendarzu pod kategorią „obowiązkowo” raz do roku urlop, jesteś sobie to winna. Nie bierz na przysłowiowe barki więcej niż w rzeczywistości jesteś w stanie zrobić. Naucz się ustalać realistyczne cele i realizuj je krok po kroku, nie wszystko w jeden wieczór. Ogromną sztuką jest oddzielenie życia zawodowego od prywatnego, staraj się nie przynosić pracy do domu pięć razy w tygodniu. Pamiętaj, że masz rodzinę i przyjaciół, warto zapisać w kalendarzu daty urodzin i korzystać z zaproszeń. I tu istotna jest jeszcze jedna osoba, której powinnaś poświęcać czas – ty sama. Staraj się rozpieszczać, nawet drobiazgami. Jeśli twoja praca zajmuje ci szczelnie każdy dzień, musisz i chciej znaleźć dla siebie czas w weekend.

Oczywiście, praca to poważna sprawa, ale musisz nauczyć się podchodzić do niektórych rzeczy i ludzi ze szczyptą dystansu. Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem nie maszyną i masz prawo do błędów, wszelką krytykę przyjmij, ale nie roztrząsaj jej na czynniki pierwsze. Zawsze będą krytykujący i krytykowani. Niestety, kiedy już dojdzie do wypalenia zawodowego, taki pracownik dla firmy jest niewiele wart, zwyczajnie jest mało wydajny i coraz częściej przychodzi ze zwolnieniem lekarskim. Bardzo łatwo przewidzieć jego dalsze losy. W trybie natychmiastowym zostanie zwolniony. Dlatego może warto zatrzymać się na chwilę, byś nie poczuła się wyciśnięta jak cytrynka i wyrzucona, bez soku? Warto, bo zdrowie masz tylko jedno, a na twoje miejsce zapewne jest kolejnych 25 młodych, ambitnych kandydatów, zupełnie jak ty kiedyś.
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Drukuj artykuł Drukuj
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
WYPALENIE ZAWODOWE
Jesteś wyczerpana fizycznie, masz częste migreny, cierpisz na bezsenność, tracisz apetyty i wagę? To tylko niektóre z symptomów, jakie mogą wskazywać na wypalenie zawodowe. Jeśli dostrzegasz je u siebie, zatrzymaj się i zrób coś zanim się wypalisz.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Współpraca   Kontakt   Reklama
Copyright © 2020 Perlei. Wszelkie prawa zastrzeżone.
L77Strony internetowe