Perlei - Portal Kobiet Szczęśliwych.
 
 
 
Dział: zdrowie
rozmiar czcionki:  A A A

Nadżerka

2010-04-22 00:00:00
       Można żyć wiele lat w nieświadomości,że ją się ma. Zaniedbywane wizyty u ginekologa i podejście „mnie to nie dotyczy”, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem a nawet nowotworu.
      Mówiąc najprościej nadżerka to rodzaj niegojącej się ranki, która tworzy się na szyjce macicy od strony pochwowej lub w ściance pochwy. Najgorsze jest to, że usypia czujność kobiet poprzez brak objawów, nadżerka nie boli. Czasem pojawiają się upławy, ale te często są odbierane, jako zapalenie. Nadżerkę może wykryć tylko lekarz, dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli nie odkładnia wizyty u specjalisty.
Do jej powstawania przyczynia się:
- nie leczenie infekcji sromu i pochwy,
- częste stany zapalne to pierwszy krok do nadżerki,
- zbyt wczesne rozpoczęcie współżycia, ponieważ w śluzówce pochwy młodej dziewczyny nie wykształciły się jeszcze w pełni mechanizmy obronne,
- częste uprawianie seksu lub nadmierne używanie gadżetów erotycznych,
- częste zmienianie kochanków i brak stosowania prezerwatyw.

        Jeśli kobieta już wie, że ma nadżerkę powinna zadbać o kilka spraw. Należy właściwie dbać o higienę intymną, podmywać się rano i wieczorem. W czasie menstruacji nie jest wskazane stosowanie tamponów. Jeśli jest się w stałym związku zadbać o to, by także partner dbał o odpowiednio o higienę. W sytuacjach spotkań na jedną noc nie należy zapominać o prezerwatywie. Bardzo ważne są wizyty u ginekologa, przynajmniej dwa razy do roku, jeśli lekarz nie zasugeruje częstszych wizyt. Raz w roku powinno się robić cytologię, tylko dzięki temu badaniu można wykryć stany zapalne, które sprzyjają nadżerce.
         Nadżerkę leczy się na kilka sposobów, zależnie od tego, czy kobieta już rodziła, czy nie i jakiej wielkości jest nadżerka. Dla kobiet, które jeszcze nie rodziły zalecana jest koagulacja chemiczna: następuje ona poprzez posmarowanie nadżerki silnie działającym płynem, który niszczy chory nabłonek. W przypadku, gdy kobieta jest w ciąży lekarz może zalecić by poczekała z usunięciem nadżerki do czasu urodzenia dziecka. Jeśli kobieta już rodziła rankę można leczyć poprzez wypalanie prądem elektrycznym w znieczuleniu miejscowym. Następnie poprzez zamrażanie za pomocą specjalnego aparatu lub usuwanie światłem lasera, które odparowuje chore tkanki. Jeśli nadżerka jest rozległa najczęściej stosowana jest operacja chirurgiczna w znieczuleniu ogólnym, podczas tego zabiegu lekarz wycina chory nabłonek. Aby uniknąć operacji należy dbać o właściwą higienę, stosować prezerwatywy i regularne wizyty u ginekologa. Nie ma, co mówić sobie „mnie to nie dotyczy”, problem ten może dotknąć każdą kobietę, która współżyje.
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz     Drukuj artykuł Drukuj
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Nadżerka
Można żyć wiele lat w nieświadomości,że ją się ma. Zaniedbywane wizyty u ginekologa i podejście „mnie to nie dotyczy”, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem a nawet nowotworu.
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu.
Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Kolejne artykuły
Badam się, więc jestem Badam się, więc jestem
2013-07-31 00:00:00
Robisz regularnie cytologię, usg lub chociaż samobadanie piersi ? Ja tak, bo chcę być.
» czytaj artykuł
Zmarszczki od opalania Zmarszczki od opalania
2010-07-29 00:00:00
Promienie słoneczne dotykają skórę coraz bardziej, upały wciąż się utrzymują, dlatego nie można ani na chwilę zapominać o ochronie. Jak postępować, gdy po opalaniu pojawia się coraz więcej zmarszczek? Nie wolno zwlekać, łudząc się, że naskórek zregeneruje się sam. Z takim myśleniem po letnim sezonie skóra będzie wyglądała na starszą i zniszczoną.
» czytaj artykuł
Cukier nie krzepi Cukier nie krzepi
2010-07-26 00:00:00
Cukrzyca jest wyjątkowo podstępną chorobą, ponieważ nie da się jej rozpoznać bez badań. Dlatego osoby lubiące słodkości i prowadzące mało aktywny tryb życia powinny uważać i zrobić badania, bo nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań.
» czytaj artykuł
Nadmierna potliwość Nadmierna potliwość
2010-07-23 00:00:00
Przy takich upałach wprost niemożliwe jest nie pocić się. Dla wielu jednak osób jest to dość duży problem, utrudniający im codzienne funkcjonowanie. Jest jednak kilka sposobów na walkę z potem i można ją wygrać.
» czytaj artykuł
Klimatyzacja – wróg czy przyjaciel? Klimatyzacja – wróg czy przyjaciel?
2010-07-22 00:00:00
Jedni nie potrafią wyobrazić sobie życia bez klimatyzacji w upalne dni, a inni ją przeklinają za przeziębienie i anginę, bo chorować latem to prawdziwy koszmar.
» czytaj artykuł
Co z tą miesiączką? Co z tą miesiączką?
2010-07-19 00:00:00
Każda kobieta wie, czym dla niej jest miesiączka. Dla jednych to bolesne dni, dla innych ledwo zauważalne. Bez względu na to jak przechodzimy czas menstruacji, pytań o miesiączkę jest zawsze wiele, ponieważ jak każdego tematu tak i tego dotyczą prawdy i mity.
» czytaj artykuł
Gdy słońce poparzy Gdy słońce poparzy
2010-07-13 00:00:00
Gorąca aura sprzyja spędzaniu czasu na łonie natury. Promienie słoneczne sprawiają, że po kilku dniach rozsądnego opalania skóra wygląda pięknie. Zdarza się jednak i tak, że rozsądek został w domu, a plażowanie niebezpiecznie się przedłuża, czego wynikiem są poparzenia słoneczne.
» czytaj artykuł
Wygrać z migreną Wygrać z migreną
2010-07-12 00:00:00
Ból migrenowy może być pulsujący, rwący, a także tępy. Bez względu no to, jaką postać przyjmuje zaliczany jest do bardzo uciążliwych. Pojedynek z migreną może być nie do zniesienia i nie należy go bagatelizować.
» czytaj artykuł
Oddać szpik Oddać szpik
2010-06-30 00:00:00
Znalezienie odpowiedniego dawcy szpiku kostnego dla chorego bardzo często graniczy z cudem. Osoby, które mają dobre wyniki i nie chorują na żadne choroby mogą oddać szpik i przyczynić się do uratowania życia, które dla wielu jest cudem.
» czytaj artykuł
Co z tą witamina C? Co z tą witamina C?
2010-06-29 00:00:00
Pomaga zwalczać przeziębienie i działa przeciwzmarszczkowo. Nazywana kwaśną witaminą powinna być dostarczana do organizmu nawet codziennie. Stosowana profilaktycznie doskonale wzmacnia układ odpornościowy.
» czytaj artykuł
Współpraca   Kontakt   Reklama
Copyright © 2024 Perlei. Wszelkie prawa zastrzeżone.
L77Strony internetowe