Perlei - Portal Kobiet Szczęśliwych.
 
 
 
Dział: produkty
rozmiar czcionki:  A A A

Jak i do czego podawać wino?

2010-07-16 00:00:00
           Wino coraz częściej pojawia się na polskich stołach, zajmując miejsce mocnych alkoholi. To najstarszy i najszlachetniejszy trunek. Dobrze, gdy zna się przynajmniej podstawy na jego temat i wie jak wino serwować?
           Jest wiele teorii na temat przechowywania wina. Faktem jest jednak, że trunek ten nie lubi światła. Powinno się je przechowywać w ciemnej, chłodnej piwnicy, ale nie wszyscy mogą pozwolić sobie na tego rodzaju luksus, tym bardziej, że w miejscu, w którym przechowywane jest wino nie powinno się znajdować już nic innego. Dlatego też, wiele osób przechowuje wino w ciemnym pozbawionym ogrzewania miejscu. Coraz częściej w wyposażeniu kuchni są dostępne specjalne, zaciemnione półki na wino, w których może ono leżeć a nie stać. Jest to bardzo istotne, ponieważ trunek ten powinien zawsze leżeć płasko, tak by korek cały czas był wilgotny. Jeśli butelka wina jest w pozycji stojącej, często dochodzi do wysuszenia korka, to przyczynia się do dostania się powietrza do środka i zepsucia się szlachetnego trunku. Najlepsza temperatura do przechowywania wina to 12 – 14C. 
          Na letnie popołudnia i wieczory najlepsze jest wino białe, lekko schłodzone. Są takie miejsca jak Włochy, gdzie podczas gorących dni nie serwuje się wina czerwonego. Wino białe można schłodzić wstawiając na godzinę przed podaniem do lodówki, nie należy schładzać go w zamrażalniku. Można je również ochłodzić w wiaderku z wodą i lodem. Zupełnie inaczej powinno się przechowywać wino czerwone, nie podaje się schłodzonego, ale zaleca się by leżało w chłodnym miejscu. Wskazane jest, by przed podaniem otworzyć wino i kilka minut trunek „odetchnął”. Nalewając wino do kieliszka napełnia się go do 2/3 wysokości. Należy również pamiętać, że do wina najlepsza jest tylko woda stołowa niegazowana, ponieważ wszystkie inne smakowe napoje zabijają jego smak i aromat. Aby wino nie „uderzyło do głowy” trzeba pamiętać o tym, by zawsze podać coś w formie zakąski, przegryzki. Nie powinno być to jednak nic solonego, gdyż sól w trybie expressowym zabija wytworny smak. Wina nie należy mieszać z innymi alkoholami, tego rodzaju eksperymenty mogą się źle skończyć. Wina słodkie zarówno czerwone i białe podaje się do ciast, wypieków z kremem, a także do kruchych ciasteczek. Wina różowe – do deserów, zakąsek z mięsa, pasztetów, pieczonego drobiu i smażonych ryb. 
           Wina białe wytrawne serwuje się do przystawek z wędlin, do ryb i do białych mięs. Wina czerwone łagodne podaje się do ryb pieczonych i smażonych, do drobiu, a także tzw. czerwonych mięs. Natomiast wina czerwone mocne, czyli te mające powyżej 11% podaje się wyłącznie do czerwonych mięs (dziczyzny, wołowiny), a także do mięs pieczonych i ostro przyprawianych. Jak mówią specjaliści, dobór win, a także sposób ich podawania to sztuka, której człowiek uczy się latami. Trzeba pamiętać o pewnej zasadzie: kiepskich win nie łączy się z wykwintnymi potrawami, tak samo jak prostego jedzenia nie podaje się z luksusowym winem.
Dodaj do ulubionych Dodaj do ulubionych     Poleć artykuł znajomemu Poleć znajomemu     Dodaj swój komentarz Dodaj komentarz     Drukuj artykuł Drukuj
 

Wyślij e-mail rekomendujący ten artykuł

E-mail adresata
 
 
Jak i do czego podawać wino?
Wino coraz częściej pojawia się na polskich stołach, zajmując miejsce mocnych alkoholi. To najstarszy i najszlachetniejszy trunek. Dobrze, gdy zna się przynajmniej podstawy na jego temat i wie jak wino serwować?
Czytaj cały artykuł

 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

Dodaj swój komentarz do artykułu.
 
Komentarz
 
Autor
 
 
Wasze komentarze
A ja polecam wszystkim ksiązkę o której przeczytałem na blogu klubu miłośników dobrej herbaty i która jak żadna inna jest świetnym przewodnikiem własnie po świecie wina :)
Anonim 2010-11-30 19:40:53

Wszystkie komentarze są własnością ich autorów. Autor ponosi pełną odpowiedzialność za treść wpisu. Jeżeli wynikną z tego konsekwencje prawne, redakcja może przekazać wszelkie informacje stronom zainteresowanym na temat danego użytkownika oraz pomóc w jego zlokalizowaniu.
Kolejne artykuły
Błonnik i jego zalety Błonnik i jego zalety
2010-07-21 00:00:00
O dostarczaniu do organizmu węglowodanów, białek i tłuszczów zazwyczaj pamięta się. Błonnik jest nie mniej ważny, dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej. Jako składnik pożywienia zawiera w sobie ogromną ilość związków roślinnych, co przyczynia się do zdrowego samopoczucia całego organizmu.
» czytaj artykuł
Zdrowie w rybach Zdrowie w rybach
2010-06-16 00:00:00
Są tłuste i o to właśnie chodzi, bo w nich jest samo zdrowie. Mięso ryb zawiera w sobie najlepszej jakości białko, dużą dawkę witaminy D i mnóstwo jodu. Pomimo wciąż wysokich cen ryb warto zainwestować i jeść je jak najczęściej, bo to samo zdrowie.
» czytaj artykuł
Zdrowie w pomidorze Zdrowie w pomidorze
2010-06-07 00:00:00
Pomidory bez względu na porę roku powinny znajdować się w diecie osób dbających o swoje zdrowie. Dezaktywują wolne rodniki, zawierają dużo błonnika i mało kalorii. Doskonale pasują do wielu potraw w tym sałatek, przekąsek czy mięs, a co najważniejsze są łatwo dostępne.
» czytaj artykuł
Aromatyczna wanilia Aromatyczna wanilia
2010-05-18 00:00:00
Większość kojarzy wanilię z lodami lub ciastem i nie ma się, co dziwić, gdyż bez niej ani lody ani ciasta nie smakowałyby tak wspaniale. Można ją nazwać królową przypraw, która w polskiej kuchni staje się coraz bardziej popularna.
» czytaj artykuł
Ziarno orkiszu Ziarno orkiszu
2010-05-10 00:00:00
Orkisz nie jest zbyt popularny, więc nie ma się, co dziwić, że nie wiele osób wie o jego pozytywnych właściwościach. Zyskuje on jednak na popularności wśród osób, które preferują zdrowy styl życia. Orkisz wpływa na poprawę krążenia krwi, a także doskonale rozgrzewa ciało.
» czytaj artykuł
Sezon na sałatę Sezon na sałatę
2010-04-15 00:00:00
Lodowa, masłowa, rukola czy krucha. Jest doskonałym dodatkiem do kanapek i sałatek. Lekka i smaczna, polecana przez dietetyków. Wystarczy pamiętać jak właściwie się z nią obchodzić, aby na długo zachowała swoje walory.
» czytaj artykuł
Cud miód Cud miód
2010-04-08 00:00:00
Doskonale sprawdza się w przeziębieniach w połączeniu z cytryną czy mlekiem. Z wodą przegotowaną i cytryną działa, jako napój izotoniczny, potrafi postawić na nogi nawet po ciężkim treningu. W kosmetyce miód stosowany jest do nawilżania suchej skóry, którą rewelacyjnie wygładza i regeneruje.
» czytaj artykuł
Melisa na uspokojenie Melisa na uspokojenie
2010-04-02 12:00:00
Główną i najbardziej znaną zaletą melisy jest jej doskonały wpływ na układ nerwowy. Oprócz tego łagodzi objawy choroby Alzheimera, a także poprawia zdolności poznawcze i nastrój.
» czytaj artykuł
Zapomniana żurawina Zapomniana żurawina
2010-03-03 06:00:00
Doskonale wpływa na chory pęcherz, żołądek i serce. Spożywanie jej smacznych, ale lekko cierpkich owoców chroni komórki organizmu przed wczesnym starzeniem się i zapobiega zmianom nowotworowym. Warto zaufać naturze i przypomnieć sobie o żurawinie.
» czytaj artykuł
SŁODKA KOSTKA ENERGII SŁODKA KOSTKA ENERGII
2010-02-23 06:00:00
Czekolada jest jedną z tych pokus, której od czasu do czasu warto ulec. Podwyższa poziom dobrego cholesterolu, chroni układ krążenia, obniża ciśnienie, pozwala się wyciszyć i dodaje energii. W zimowe dni czas na czekoladoterapię.
» czytaj artykuł
Współpraca   Kontakt   Reklama
Copyright © 2024 Perlei. Wszelkie prawa zastrzeżone.
L77Strony internetowe